Tahle příhoda oblétla celý svět, ale česká média jí zatím nevěnovala patřičnou pozornost. Hlavním hrdinou příběhu je Lawrence Summers, který do roku 2001 pracoval jako ministr financí v Clintonově kabinetu a je tedy podepsán na všech bankovkách z této doby. Jakmile do Bílého domu napochodoval George Bush, Summers se vrátil na Harvardovu univerzitu a stal se jejím prezidentem - jednoznačně nejvýřečnějším a nejotevřenějším univerzitním představitelem na světě. Ačkoliv v politice působil jako Demokrat, proslavil se řadou bitev s levicovými intelektuály. Co se ale stalo minulý pátek?
Začnu od začátku. Někdy před 2 měsíci jsem na svém anglofonním blogu motls.blogspot.com otiskl článek o ženách ve fyzice. Článek začal oslavou žen, které to ve vědě dotáhly daleko, ale brzy se věnoval hlavnímu tématu, totiž důvodům, proč je děvčat a žen v matematice, fyzice a v inženýrských oborech tak málo. Tvrdil jsem, že to není ani tak kvůli diskriminaci, ale jednoduše kvůli vrozeným odlišnostem mezi oběma pohlavími. Článek obsahoval dlouhou řadu odkazů na webové stránky, které dokumentovaly anatomické i fyziologické rozdíly mezi "mužským" a "ženským" mozkem.
Něco takového je v USA naprosté tabu. Jedna feministka z Chicaga kromě podrážděných komentářů na blogu poslala také stížnost všem mým přímým a nepřímým nadřízeným - šéfovi fyzikální fakulty, ale také například prezidentovi Summersovi (tento fakt je sám o sobě zábavný, jak vyjde najevo na konci článku). Vyjádřila hypotézu, že s takovými názory jsem určitě také nacista, homofob, a dokonce mě obvinila z toho, že děvčata, která učím, mohou mít horší průměrnou známku než hoši!
Šéf fyzikální fakulty John Huth si mě pozval na kobereček a velmi rozumně jsme spolu pohovořili - samozřejmě, že mezi našimi názory ve skutečnosti nebyly žádné hluboké rozpory. Aby mě ujistil, že takové příhody také zná, řekl mně o jednom článku, kterým kdysi kritizoval Václava Havla za jeho prohlášení, že fyzici by měli "věřit antropickému principu, protože se tím posílí mravní hodnoty ve společnosti". Poté, co Huth klasifikoval takový postoj k vědě jako středověkou zatemněnost, se za ním dostavil agent CIA, který se Johna Hutha ptal, zda chce opravdu svrhnout prezidenta spřátelené země. Jak vidět, byl to zajímavý rozhovor. John Huth mě přesvědčil, abych dobrovolně stáhnul článek z blogu a poslal omluvný e-mail feministce do Chicaga.
O měsíc později jsem byl pozván na jeden večírek do sídla prezidenta Harvardu Larryho Summerse. Šli jsme s Terezou Novotnou, kterou jsem předem varoval, že si mě Summers může pamatovat. Samozřejmě, že jeho první věta poté, co jsme si potřásli rukama, byla "Ty jsi ten hoch s tím webem, že ano?" Řekl jsem, že ano, a začal se mu omlouvat. A Summers říkal, že se vůbec nic nestalo, že je všechno v naprostém pořádku - a pokračoval ve svých útocích na "politickou korektnost".
Vždycky jsem věděl, že Summers se mnou souhlasí, ale netušil jsem, že zajde stejně daleko jako já. Minulý pátek byl Summers pozván na konferenci ekonomů, věnovanou zastoupení žen v různých profesích. Pronesl tam názor, že diskriminace bude sotva hlavní příčinou, proč je dodnes tak málo žen v exaktních a technických oborech. Řekl, že primární příčinou je, že ženy většinou nechtějí obětovat své soukromí a pracovat 80 hodin týdně. Za druhé si dovolil naznačit, že mezi oběma pohlavími mohou být rozdíly. Podle Summerse, který byl na konferenci pozván jako špičkový ekonom, jehož úkolem je vyprovokovat diskusi, je třeba skutečné důvody nerovného zastoupení dále zkoumat.
Summers uvedl i vlastní příklad toho, že odlišné zájmy děvčat a chlapců nejsou pouhou sociální konstrukcí. Své dvě dcery (dvojčata) vychovával pohlavně neutrálním způsobem. Když ale jedné z nich koupil dva modely náklaďáků, jeho dcera je hned pojmenovala "tatínek náklaďák" a "miminko náklaďák", jako kdyby to byly panenky!
Bioložce z Massachusettské techniky Nancy Hopkinsové, která seděla tři metry od řečnícího Summerse, se v té chvíli udělalo bleskově na zvracení. Aby zachránila holý život, sbalila notebook a utekla ze sálu. Dalších pět účastnic konference si stěžovalo na Summerse. Představte si to: na konferenci věnované zastoupení žen ve vědě si prezident Harvardovy univerzity dovolí říct, že mezi muži a ženami jsou biologické rozdíly, které mohou částečně vysvětlit odlišnou míru zastoupení žen a mužů v různých oborech!
Mezi účastnicemi byla také řádka žen, které považovaly Summersovu přednášku, pronesenou bez poznámek, za brilantní. Každopádně zpráva o Summersově názorech se roznesla a v pondělí o Summersově skandálu referovala všechna světová média: CNN, BBC, New York Times (kde jsou články o Summersovi nejčastěji posílanými články), Guardian, Washington Post, FoxNews, jakož i všechna ostatní anglojazyčná média, která si dokážete vybavit. Summerse kritizoval univerzitní ženský výbor. Pod tlakem Summers nakonec publikoval na svém webu president.harvard.edu prohlášení, ve kterém se všem omluvil.
Asi si nemohl dovolit trvat na svém, už proto, že pod jeho vedením významně kleslo zastoupení žen mezi nově jmenovanými plnými profesory na univerzitě. Summers je známý i kvůli mnoha dalším prohlášením, která extrémní levice považovala za kontroverzní. Na začátku 90.let jako vedoucí ekonom Světové banky poslal "memo" svým kolegům, v němž vyložil svou teorii, že z ekonomického hlediska je výhodnější skladovat odpad a jedy v rozvojových zemích - a rozvojové země jsou "nedostatečně znečištěné", což znamená, že nevyužívají správně svůj ekonomický potenciál. Pro ekoaktivisty se stal ztělesněním ďábla. Hned po svém nástupu do funkce v roce 2001 měl přestřelku s Cornellem Westem, populárním afroamerickým profesorem, který nejen sjednocuje myšlenky marxismu a náboženství, ale také nahrál řadu cédéček a všem studentům dával jedničky. V důsledku Summersovy kritiky West opustil Harvardovu univerzitu a dostal okamžitě místo v Princetonu.
Pokud pojedete do USA a budete se chtít vyhnout jakýmkoliv problémům, nezapomeňte, že existence dvou pohlaví je pouhou sociální konstrukcí a důsledkem diskriminace.
Žádné komentáře:
Okomentovat